Meddőségi vizsgálat

https://drhagymasylaszlo.hu/wp-content/uploads/2021/06/couple-love-640x427.jpg

Meddőségről beszélünkakkor, ha egy éven át történő rendszeres, védekezés nélküli házasélet ellenére sem következik be a gyermekáldás. Illetve, ha a nő bekövetkezett terhessége rendszeresen spontán vetéléssel ér véget.

A családalapítást tervező párok körülbelül 20 százaléka meddő, azonban orvosi segítséggel jelentős arányban létrejöhet a terhesség.

A női meddőség leggyakoribb okai között a petevezető károsodása, elzáródása, endometriózis, a peteérés rendellenességei, , a policisztás ovárium szindróma kialakulása, a korai menopauza, a jóindulatú méhüregi myomák és a kismedencei összenövések szerepelhetnek.

A kiváltó okok feltárása során 40%-ban találunk női tényezőket, 40%-ban férfi tényezőket, valamint 20%-ban a pár mindkét tagját érintő eltéréseket, melyek a meddőség okának tekinthetők.

A meddő pár kivizsgálása

A meddőségi kivizsgálás a pár mindkét tagját érinti.

A pár női tagja esetében a vizsgálat egy rutin nőgyógyászati vizsgálattal kezdődik, kismedencei ultrahangvizsgálattal kiegészítve.

A peteérés megléte döntő jelentőségű. Ennek felderítéséhez a ciklus adott napjain hormonszint-meghatározásokra van szükség, ami kiegészítésre kerül ultrahangos követéssel is, un. folliculometriával. Hasznos lehet az ébredési hőmérséklet mérése pár hónapig, ebből a petefészek működésére lehet fontos következtetéseket levonni.

A pár férfi tagjánál az egyik legfontosabb eljárás a spermatológiai vizsgálat, az ondó minőségi és mennyiségi vizsgálata, sz.e.urológiai vizsgálat.

A kivizsgálás következő foka.

Laparoszkópia: az eljárással vizsgálhatók a kismedencei szervek, méh, a petefészkek, vagy a petevezetők ill. azok átjárhatósága.

Hiszteroszkópia alkalmazásával a méh belfelszínét vizsgáljuk, így kimutathatók az esetleges fejlődési rendellenességek.

Megoldások a meddőségre

A kezelés mindig az okok ismeretében lehetséges.
Amennyiben hormonális probléma áll a háttérben – gyógyszeres kezeléssel kiváltható a peteérés. Ha a petevezetők átjárhatósága akadályozott, akkor műtéti úton lehet esély az elzáródás megszüntetésére.
A homológ inszemináció: a peteérést serkentő gyógyszerek alkalmazása után a spermiumok méhűrbejuttatásával segítjük elő a megtermékenyülést.
A módszer elsősorban akkor kerül alkalmazásara, ha az ondó minősége nem teszi lehetővé a spontán teherbeesést.

A fenti módszerek eredménytelensége esetén a párokat IVF centrumokba irányítjuk.

In Vitro Fertilizáció( IVF) „lombikbébi”eljárásmagába foglalja mindazonorvosi eljárásokat, amelyek sorána nő petesejtjei a testén kívül megtermékenyítésre kerülneka partner, vagy a donor spermiumával.

Az eljárás során peteérést elősegítő gyógyszereket alkalmaznak, majd a megérett petesejteket leszívják a petefészekből. Az előzetesen előkészített spermiumokkal megtermékenyítik a petesejteket, majd az így keletkezett előembriókat néhány napig megfelelő környezetben tartják, az osztódásokat figyelik. A sejtcsomókat ezután bejuttatják a méhbe, ahol szerencsés esetben megtapadva létrejön a terhesség.

További tevékenységeink

Magánorvosi Rendelő
Szent György Kórház
Duna Medical Center

Dr. Hagymásy László © 2022

Webdesign

Dr. Hagymásy László © 2022

Webdesign